هر آنچه که لازم است در مورد استخراج بیت کوین بدانیم

 هر آنچه که لازم است در مورد استخراج بیت کوین بدانیم

استخراج بیت کوین واژه ای است که تمام افراد فعال در ارزهای رمزنگاری و حتی بسیاری از افراد نا آشنا با این فضا آن را شنیده اند. این فرایند توسط رایانه هایی با قدرت محاسباتی بالا(که به آنها نود یا گره نیز گفته می شود) انجام می شود. این رایانه ها معادلات بسیار پیچیده ریاضی را حل می کنند.

در حالی که استخراج بیت کوین با استخراج سایر فلزات گرانبها مانند طلا کاملا متفاوت است، اما تشابهاتی بین آنها وجود دارد. هر دو عمل به قصد دریافت پاداش انجام می شوند. علاوه بر این بیت کوین ها در پروتکل بیت کوین وجود دارند، اما هنوز کسب نشده اند. درست مانند طلاهایی که هنوز در دل زمین وجود دارند و استخراج نشده اند.

اما هدف از استخراج بیت کوین دو چیز است. اول این که هر زمان که یک رایانه با قدرت محاسباتی بالا و یا هر سخت افزار استخراجی دیگر، موفق به حل یک مسئله ریاضی پیچیده در شبکه بیت کوین می شود، یک بیت کوین جدید تولید خواهد شد.

اما هدف دوم؛ استخراج کنندگان بیت کوین با حل مسائل پیچیده ریاضی، شبکه پرداخت بیت کوین را از طریق الگوریتم مورد توافق اثبات کار، امن می سازند.

چرا استخراج بیت کوین ضروری است؟

برای باز شدن بیشتر مسئله استخراج بیت کوین، چندین مسئله وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

مصرف کنندگان به ارزهای فیات چاپ و ضرب شده اعتماد دارند، زیرا آنها توسط بانک های مرکزی کشورها پشتیبانی می شوند. حتی پرداخت های دیجیتالی مربوط به ارزهای فیات ساخته شده است.

با این حال بیت کوین توسط هیچ مقام یا دولت مرکزی تنظیم و بررسی نمی شود. می توان گفت که بیت کوین توسط قدرت محاسباتی که امنیت شبکه را تامین می کند، پشتیبانی می شود. این شبکه عظیم از رایانه ها و سخت افزارهای استخراج، تراکنش ها را ثبت کرده و صحت آنها را به دقت بررسی می کنند.

با این حال برخلاف دولت ها و قدرت های مرکزی، استخراج کنندگان بیت کوین در سراسر جهان به شکلی غیر متمرکز پخش شده اند و اطلاعات مربوط به تراکنش ها را در یک دفتر عمومی که برای همه قابل دسترس است، ثبت می کنند. این دفتر عمومی را می توان با استفاده از مرورگرهای بلاک مشاهده و بررسی کرد. این خدمات توسط سایت های زیادی ارائه می شود.

به عبارت دیگر باید گفت استخراج بیت کوین به دو دلیل ضروری است: اول برای ایجاد بیت کوین و دوم برای تایید صحت تراکنش ها. بنابراین در تئوری اگر نمی خواهید بیت کوین بخرید، می توانید از طریق استخراج آن را بدست آورید. اما این که استخراج بیت کوین برای شما سودآور است یا خیر، مسئله دیگری است.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

برای این که یک استخراج کننده بیت کوین، به پاداش بلاک برسد، دو شرط وجود دارد که باید آنها را رعایت کند. اول این که استخراج کننده باید تعداد مشخصی از تراکنش ها را تایید کند و دوم، که یکی از سخت ترین بخش ها است، حل یک مسئله ریاضی پیچیده است.

به شکلی ساده هر استخراج کننده در رقابت با دیگران سعی می کند تا یک عدد 64 رقمی هگزادسیمال را که “هش” نیز نامیده می شود، حدس بزند. به عبارت دیگر کامپیوتر با سرعت مشخصی در هر ثانیه هش های مختلف را حدس می زند، تا زمانی که به راه حل صحیح برسد.

بنابراین داشتن قدرت محاسباتی ضروری است. هر چه تجهیزات استخراج شما قدرتمندتر باشد، نرخ یا سرعت هش شما بالاتر است و تعداد هشی که در هر ثانیه حدس زده می شود بیشتر خواهد بود. به همین دلیل سخت افزار استخراج بیت کوین بسیار مهم است. در حالت معمولی هزینه استخراج بر اساس هزینه های اجرائی مانند برق، هزینه اینترنت، تعمیر و نگهداری سخت افزار و غیره خواهد بود.

این دلیل اصلی این امر بود که استخراج کنندگان بیت کوین در سال 2013 شروع به استفاده از دستگاه های استخراج ویژه‌ای کردند که به طور خاص برای استخراج طراحی شده بودند. این دستگاه ها مجموعه مدارها برای هدفی خاص یا به طور خلاصه ASIC نامیده می شدند. دستگاه های استخراج اسیک به طور قابل توجهی گران تر هستند، اما راندمان و کارایی بالاتری نسبت به رایانه های معمولی دارند.

در استخراج بیت کوین اصطلاحاتی هستند:

1) بلاک ها:

یکی از چیزهایی که باید هنگام استخراج بیت کوین در مورد آن بدانید، بلاک است. اطلاعات تراکنش در فایل هایی که بلاک نام دارند، ثبت می شوند. می توان آن را شبیه دفترچه حساب در نظر گرفت. بلاک ها به ترتیب و به صورت زنجیره سازماندهی و مرتب می شوند. به این دلیل به آن بلاک چین گفته می شود. معاملات جدید، به ترتیبی که توسط استخراج کنندگان تایید می‌شوند، وارد بلاک های جدید شده و هر بلاک جدید به انتهای زنجیره اضافه می شود. به همین دلیل در بلاک چین سوابق بلاک ها نیز ثبت شده است.

2) پاداش بلاک:

آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟ این احتمالا بیشترین پرسش مطرح شده است. متاسفانه پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد. پاداش بلاک چیزی است که استخراج کنندگان برای آن با یکدیگر رقابت می کنند. در واقع هر ارز رمزنگاری در بلاک خود پاداش خود را می دهد.

در ابتدای پیدایش بیت کوین، پاداش هر بلاک بیت کوین 50 بیت کوین بود. با این وجود پروتکل بیت کوین به گونه ای عمل می کند که پس از هر 210 هزار بلاک پاداش استخراج نصف می شود. این امر در حدود 4 سال طول می کشد. از نهم جولای 2016 پاداش حل هر بلاک بیت کوین برابر 12.5 بیت کوین شده است که در حال حاضر نیز همین مقدار است.

پس آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟ پاسخ این سوال بستگی به پاداش فعلی بیت کوین و قیمت آن دارد. هزینه های استخراج نیز باید محاسبه شود که در استخراج کنندگان مختلف، متفاوت است.

قابل ذکر است که پاداش استخراج برای کسانی که موفق در استخراج بیت کوین باشند، در مه سال 2020 یک بار دیگر کاهش یافته و به 6.25 بیت کوین برای هر بلاک می رسد.

3) نرخ هش:

بر اساس تعریف، نرخ هش نشان دهنده سرعتی است که در آن سخت افزار استخراج بیت کوین می تواند هش درست را حدس بزند. بنابراین هر چه سرعت بیشتر باشد، شانس درست حدس زدن بلاک بیشتر است. استخراج بیت کوین بسیار رقابتی شده است و به همین علت باید سخت افزارهای قدرتمند استخراج را در نظر بگیرید. از سوی دیگر برای استخراج فردی می توان از قابلیت های دیگری نظیر استخراج ابری یا استخراج یک ارز دیگر با سختی کمتر استفاده کرد. اما باید در نظر داشت که سختی استخراج آن ارز نیز افزایش می یابد.

4) سختی استخراج:

سختی استخراج بیت کوین به گونه ای تنظیم شده است تا میانگین زمان 10 دقیقه ای برای پردازش هر بلاک حفظ شود. سرعت در هر 2016 بلاک مجددا محاسبه می شود. ممکن است که تعجب کنید چرا 10 دقیقه؟ زیرا توسعه دهندگان بیت کوین تصمیم گرفته اند که این زمان برای تولید ثابت و مشخص ارزهای جدید لازم است.

استخر استخراج چیست؟

در زمان استخراج ارزهای رمزنگاری، استخر استخراج در واقع ترکیبی از چند استخراج کننده است که کل توان و قدرت محاسباتی خود را بر روی یک شبکه به اشتراک می گذارند و بر اساس میزان کار انجام شده  در حل بلاک ها، پاداش تقسیم می شود. سهم از پاداش برای هر عضوی که جزئی از فرایند اثبات کار را انجام داده باشد، تعلق می گیرد. پس از افزایش سختی استخراج بیت کوین و بعد از این که مشخص شد استخراج کنندگان فردی بیت کوین نمی توانند با استخرهای استخراج بزرگ رقابت کنند، این استخرهای استخراج بسیار محبوب شدند.

استخراج ابری چیست؟

از سوی دیگر استخراج ابری چیزی است که این امکان را برای استخراج کنندگان فردی ایجاد می کند تا بدون نیاز به خرید دستگاه های استخراج گران قیمت بتوانند این کار را انجام دهند. اگر قصد دارید در استخراج بیت کوین شرکت کنید، اما نمی خواهید زمان و سرمایه خود را برای خرید و استفاده از دستگاه های گران قیمت صرف کنید، می توانید از قدرت پردازشی که مراکز از راه دور در اختیار قرار می‌دهند، استفاده کنید. تنها چیزی که لازم دارید یک رایانه معمولی است.

به طور کلی سه نوع استخراج ابری وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد:

1) استخراج از طریق سایت های میزبانی(Hosted Mining):

می توانید یک ماشین استخراج را از طریق ارائه دهنده یک سرویس میزبانی اجاره کنید.

2) استخراج از طریق میزبانی مجازی(Virtual Hosted Mining):

در این روش نیاز است که یک سرور مجازی خصوصی ایجاد کرده و سپس نرم افزار استخراج خود را بر روی آن نصب کنید.

3) اجاره دادن قدرت هش(Lease Hash Power):

استخراج ابری همچنین این امکان را به شما می دهد تا بخش مشخصی از قدرت هش را بدون نیاز به این که بهترین دستگاه استخراج را داشته باشید، اجاره کنید. این روش احتمالا محبوب ترین روش است.

سایت های زیادی ماشین حساب های جامعی را ارائه می دهند که می تواند به شما برای تعیین و محاسبه سودآوری، با توجه به روش مورد استفاده، کمک کند.

با این حال لازم است با توجه به این که سایت های ارائه دهنده خدمات استخراج ابری جعلی زیاد هستند، دقت لازم را برای انتخاب آنها داشته باشید. مهم است که به شکلی صحیح و دقیق به این امر بپردازید، به خصوص اگر قصد دارید از طریق اجاره قدرت هش، استخراج کنید. یکی از بزرگترین شرکت های استخراج ابری بیت کوین جنسیس ماینینگ است.

آنچه در مورد مصرف انرژی باید بدانید

استخراج بیت کوین به گونه ای است که مصرف انرژی بالای دارد. قدرت محاسباتی مورد نیاز برای حل مسائل ریاضی پیچیده در دستگاه های استخراج قدرتمند به انرژی برق زیادی نیاز دارد.

برای یک مهاجم حتی انرژی بیشتری نسبت به مدافعان شبکه، جهت حمله نیاز است. این ویژگی شبکه بلاک چین را یک شبکه کاملا امن ساخته است.

بسیاری از طرفداران محیط زیست معتقدند که استخراج بیت کوین باعث مرگ سیاره خواهد شد. آنها معتقدند که مراکز استخراج سازی بزرگ، مقدار قابل توجهی برق مصرف می کنند. با این حال اخیرا دلایل زیادی برای رد این مسئله عنوان شده است.

طبق گفته کاترینا کلی، پژوهشگر در زمینه انرژی پاک، افزایش استفاده از انرژی برق توسط استخراج کنندگان می تواند بدون تاثیر بر آلودگی زمین باشد. زیرا آنها می توانند از منابع کارآمدتر و قابل تجدید استفاده کنند. این نه تنها باعث سودآورتر شدن استخراج می شود، بلکه تاثیر آن بر آلودگی محیط زیست نیز کاهش می یابد. در این تحقیق همچنین اعلام شد که بانک ها سه برابر شبکه بیت کوین برق مصرف می کنند.

علاوه بر این در گزارشی جدید اعلام شد که 80 درصد از استخراج کنندگان بیت کوین از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند. این نشان می دهد که استخراج کنندگان بیت کوین به دنبال استفاده از انرژی های پاک و ارزان قیمت هستند. طبق تحقیقات به عمل آمده میزان انرژی که فقط آمریکایی ها در کریسمس برای تزئین خانه های خود استفاده می کنند، در حدود 6.63 میلیارد کیلووات ساعت است که مقدار قابل توجهی است. این میزان، بیشتر از مصرف برق سالانه بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. با این حال اگر قصد راه اندازی یک دستگاه استخراج را دارید باید منتظر یک قبض برق زیاد در ماه آینده باشید.

آنچه که باید در مورد دستگاه های استخراج بیت کوین در نظر گرفت

چندین پارامتر وجود دارد که باید در هنگام انتخاب بهترین دستگاه استخراج بیت کوین در نظر گرفت:

     مصرف انرژی: این موضوع مهم است که بدانید مصرف برق دستگاه استخراج شما چقدر است. هر چه مصرف پایین تر باشد بهتر است.

     نرخ هش: همانطور که گفته شد داشتن یک نرخ هش مناسب برای دستگاه استخراج بیت کوین بسیار مهم است. هر چه این عدد بزرگتر باشد، این دستگاه مناسب تر است.

     راندمان مصرف انرژی: این شاخص کارایی و بهره وری دستگاه استخراج شما را نشان می دهد. اگر مقدار آن کم باشد، به این معنی خواهد بود که دستگاه برای انجام میزان مشخصی کار، انرژی کمتری مصرف می کند.

در زمینه استخراج دستگاه های زیادی وجود دارند که به تعدادی از آنها قبلا در سایت اشاره شده است.

چه ارزهای دیگری را می توان استخراج کرد؟

بیت کوین تنها ارز رمزنگاری قابل استخراج نیست. شایان ذکر است که اگر شما از یک سخت افزار اختصاصی ارز رمزنگاری استفاده می کنید، مجبورید که تنها ارزهای سازگار با آن را استخراج کنید، زیرا در بعضی از دستگاه ها شما فقط قادر به انتخاب ارز سازگار با دستگاه هستید. با این حال به جز بیت کوین ارزهای محبوب قابل استخراج دیگر مانند لایت کوین، دوج کوین، بیت کوین کش، مونرو و غیره می توان اشاره کرد.

نتیجه گیری

برای داشتن یک استخراج موفق، لازم است که درک کامل و اصولی نسبت به استخراج بیت کوین و شبکه آن و نیز ضرورت انجام استخراج داشته باشید. در عین حال استخراج یکی از روش های به دست آوردن این ارز دیجیتال است. اگر شما زمان و سرمایه کافی برای تهیه سخت افزار تخصصی بیت کوین را ندارید، می‌توانید این ارز را از طریق صرافی ها خریداری کرده و وارد بازار ارزهای رمزنگاری شوید.

 

Source: coinsara