۱۲ باید و نباید در مورد بیت کوین

 ۱۲ باید و نباید در مورد بیت کوین

هیجان به بازار بیت کوین بازگشته است. قیمت این ارز رمزنگاری از ابتدای سال بیش از 200 درصد افزایش داشته. حجم جستجو کلمه بیت کوین در گوگل در حال افزایش است، کارگزاران بازار ارزهای رمزنگاری خود را تبلیغ می کنند، کلاهبرداران دوباره به بازار برگشته و شروع به فعالیت کرده اند و خریداران تازه وارد در حال وارد شدن به مبادلات و صرافی ها هستند.

برای کمک به تازه واردین بازار ارزهای رمزنگاری و جلوگیری از اشتباهات ابتدایی، لیستی را از 12 باید و نبایدی که سرمایه گذاران بیت کوین باید در نظر داشته باشند، تهیه کرده ایم.

بایدها

قبل از این که در ارزهای رمزنگار سرمایه گذاری کنید، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید

قبل از این که خرید هر ارز رمزنگاری را انجام دهید، در مورد چیزی که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید تحقیق کنید. در اصطلاح سرمایه گذاران قدیمی “بر روی چیزی که نمی شناسید، سرمایه گذاری نکنید.”

لازم و ضروری است که در مورد چگونگی عملکرد بلاک چین و ارزهای رمزنگاری و نیز تفاوت آنها با بیت کوین چیست، اطلاعات کسب کرده و آگاهی خود را افزایش دهید. به این ترتیب ارزش فعلی و بالقوه هر ارز و توکنی که قصد خرید آن را دارید درک خواهید کرد.

تنها از صرافی های معتبر استفاده کنید

راه های مختلفی برای داشتن ارزهای رمزنگاری وجود دارد. یکی از راه های معمول و رایج، خرید و استفاده از یک صرافی آنلاین است. اما مهمترین نکته آن است که تنها از صرافی با تراکنش های معتبر و پلتفرم امن استفاده کنید.

صدها صرافی برای بیت کوین و آلت کوین ها وجود دارد، اما فقط تعدادی از آنها معتبر هستند. اغلب صرافی ها شفافیت و اطلاعات زیادی در مورد چگونگی عملکرد خود، چگونگی تامین مالی و نحوه تامین امنیت سایبری پلتفرم خود ارائه نمی دهند. انجام معاملات در صرافی های کوچک که نظارت چندانی بر عملکرد آنها وجود ندارد می تواند منجر به از دست دادن مبالغ بالایی ارز به علت خطای عملیاتی صرافی یا در نتیجه کلاهبرداری شود.

متاسفانه تمام این اتفاقات در گذشته رخ داده است که باعث شده به شکل جدی توصیه شود که تنها از صرافی های معتبر استفاده کنید. با این حال حتی آنها نیز ممکن است هک شوند.

دارایی های خود را در جای امنی ذخیره کنید

به محض این که بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را خرید کردید، ضروری است که این دارایی ها را در یک کیف پول ذخیره کنید. طیف گسترده ای از کیف پول ها وجود دارند که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. اما به طور کلی کیف پول های سخت افزاری مثل ترزور، لجر یا کیپ کی برای نگهداری ارزها در طولانی مدت بسیار امن تر هستند.

تنها به اندازه توان خود سرمایه گذاری کنید

زمانی که در ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین سرمایه گذاری می کنید مهم است به این نکته توجه داشته باشید که هرگز نباید بیشتر از توان خود و مقداری که ممکن است ضرر کنید، سرمایه گذاری نمایید.

در حالی که قیمت بیت کوین در حال افزایش است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که ما شاهد افزایش بیشتر قیمت بیت کوین نسبت به قبل خواهیم بود، واقعیت این است که بیت کوین یک دارایی پرنوسان است و می تواند به راحتی یک افت 50 درصدی را در مدتی کوتاه داشته باشد. از این رو بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر می خواهید در این کلاس دارایی ها سرمایه گذاری نمایید، فقط درصد کمی از سرمایه خود را وارد این بازار کنید.

نبایدها

اجازه ندهید که نوسانات شما را بترساند

بیت کوین و دارایی های دیجیتال سرمایه های ناپایداری هستند. قیمت بیت کوین می تواند در عرض چند روز و حتی چند ساعت 10 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد. بنابراین باید به عنوان یک سرمایه گذار خونسردی خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که این بازار مانند بازار سهام نیست. جدید بودن بازار رمزنگاری باعث می شود که تغییرات قیمت روزانه بسیار بیشتر باشد که این ممکن است برای برخی بسیار خوب به نظر برسد.

اگر نوسان و بی ثباتی شما را عصبی می کند، شاید بهتر باشد که هر روز نوسانات یا مقدار سود خود را بررسی نکنید.

ارزهای خود را در صرافی ها نگهداری نکنید

متاسفانه هک صرافی ها هنوز در بازار ارزهای رمزنگاری در حال گسترش است. حتی صرافی بایننس که یکی از صرافی های پیشرو بازار است، از هک شدن در امان نبوده. از این رو بهتر است ارزهای رمزنگاری خود را از صرافی ها، تا زمانی که قصد انجام معاملات ندارید، به کیف پول های خود منتقل کنید.

اگر صرافی هک شده و ارزهای شما  سرقت شود، ممکن است چند هفته طول بکشد تا ارز به شما بازگردانده شود(در صورتی که یک صرافی معتبر به علت نقض امنیت، آن را برگرداند). و یا ممکن است به علت سرمایه گذاری در یک صرافی کوچک و نامعتبر تمام ارز خود را به علت هک از دست بدهید.

به آنچه که رسانه ها در مورد بیت کوین می گویند گوش نکنید

رسانه های اصلی و بزرگ تا به حال بیش از 300 بار اعلام کرده اند که بیت کوین مرده است. با این حال همین رسانه ها زمانی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد دوست دارند در مورد آن گزارش هایی را تهیه کنند. زیرا به این ترتیب توجه و نگاه های سرمایه گذاران علاقمند را جلب می کنند.

به طور کلی باید گفت که برای مشاوره مالی گرفتن از رسانه باید با احتیاط عمل کرد. این امر در مورد بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری نیز صادق است. با این حال رسانه هایی را که برای دنبال کردن اخبار و وقایع فضای رمزنگاری استفاده می کنید با دقت انتخاب کنید.

در دام کلاهبرداران نیفتید

متاسفانه با افزایش قیمت بیت کوین، کلاهبرداران نیز به این بازارها بازگشته اند. راه های مختلفی برای کلاهبرداری در فضای رمزنگاری وجود دارد. اما در صورتی که صداقت و درستی آنها را درست و دقیق بررسی کنید، حتما متوجه آنها خواهید شد. از سرمایه گذاری در هر نوع طرح و برنامه سرمایه گذاری اجتناب کنید. زیرا اغلب آنها چیزی جز طرح های پانزی نخواهند بود. در عوض می توانید به طور مستقیم اقدام به خرید ارز مورد نظر خود کرده و از نوسانات آنها بهره ببرید.

طرح پانزی: یک عملیات سرمایه‌گذاری کلاه‌بردارانه است. در این ترفند به سرمایه‌گذاران سودهایی برگردانده می‌شود که از بهره‌های متعارف به شیوه‌ای غیرعادی بالاترند. البته این سود از پول سرمایه‌گذاران بعدی تأمین می‌شود و شرکت یا فرد دریافت‌کنندهٔ سرمایه نیازی به انجام کار اقتصادی با پول دریافتی ندارد. نام این ترفند از نام چارلز پانزی گرفته شده‌است.

در طرح ها و گروه های پامپ و دامپ شرکت نکنید

گروه ها و طرح های پامپ و دامپ در بازارهای رمزنگاری بسیار رایج هستند. در واقع به این علت است که دستکاری قیمت ارزها و توکن هایی که ارزش بازار کوچک و کمی دارند، به این ترتیب بسیار آسان خواهد بود. ممکن است به نظر برسد که با شرکت در این طرح ها شما به پروژه مربوطه کمک کرده اید. اما واقعیت این است که این عملیات غیرقانونی است و شما نیز احتمالا سرمایه خود را قبل از این که بتوانید از افزایش پیش از کاهش استفاده کنید، سرمایه خود را از دست خواهید داد.

نکته:  پامپ و دامپ یک استراتژی در بازار است که سرمایه گذاران وظیفه شناس و با وجدان به شدت با آن مخالفند. افرادی که وقتی قیمت ها پایین باشد روی کالا و سهام سرمایه گذاری هنگفتی می کنند و سپس به شدت تبلیغات انجام می دهند، اغلب از اظهارات دروغین و گمراه کننده استفاده می کنند .این کار بخشی از اصطلاح بالاست که “پامپ” نامیده می شود و مثلا با تبلیغات ادعا می کنند که اکنون بهترین موقع برای خرید ارز است و این باعث افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت می شود. هنگامی که دامپ رخ دهد، افراد مورد نظر سهام خود را با بالاترین قیمت می فروشند. این کار معمولا برای آنها سود به همراه دارد اما باعث می شود که ارزش همان کالا بعد از مدتی پایین بیاید. این بخش از اصطلاح “دامپ” نامیده می شود.
بازارهای ارز دیجیتال به اندازه بازارهای دیگر مستعد پذیرش استراتژی های پامپ و دامپ هستند. برای در امان ماندن از آن، باید از سرمایه گذاری زیاد و تهاجمی اجتناب کرد و سرمایه گذاران باید به سرعت منشا اطلاعات نادرست را دریابند.

با حساب کاربری @bitcoin فریب نخورید

یک حساب کاربری معروف در توییتر به نام @bitcoin وجود دارد که بیش از 950 هزار دنبال کننده دارد، اما در مورد بیت کوین نیست. این یک حساب کاربری تبلیغاتی برای بیت کوین کش است که به نظر می رسد بر اخبار بیت کوین کش توسط سایت Bitcoin.com مرکز دارد.

تازه واردین به این حساب ها ممکن است فکر کنند که بیت کوین کش همان بیت کوین است و به جای بیت کوین این آلت کوین را خریداری کنند.  از این رو بهتر است که از این حساب کاربری برای خرید بیت کوین مشاوره نگیرید. البته ممکن است شما بخواهید برای تنوع بخشیدن به سرمایه های خود، بیت کوین کش بخرید.

سعی در خرید بیت کوین بعدی نکنید

در نهایت، اشتباه رایجی که بین سرمایه گذاران جدید در فضای رمزنگاری وجود دارد، این است که سعی دارند بیت کوین بعدی را پیدا کنند. در واقع پیدا کردن ارزی که عملکردی مانند بیت کوین در آینده داشته باشد. نیازی به گفتن نیست که در بین صدها ارزی که وجود دارد، پیدا کردن آن تقریبا غیر ممکن است. پروژه های ارز رمزنگاری زیادی وجود دارند که ادعا می کنند پروژه آنها بیت کوین بعدی است و تلاش دارند که تازه واردان به این فضا را جذب کنند. به یاد داشته باشید که تنها یک بیت کوین وجود دارد و بقیه آلت کوین هستند.

 

 

source:coinsara