سه دلیل برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای رمزنگاری شده

 سه دلیل برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای رمزنگاری شده

از روزی که قیمت هر بیت‌کوین به ۲۰۰۰ دلار رسید، سرمایه‌گذاری روی این ارز ارزشمندتر از قبل به نظر می‌رسد. عقب‌نشینی‌های بزرگی مانند افت ۴۸۰ میلیون دلاری آن، که به خاطر مدیریت مسامحه‌آمیز Mt. Gox بر بیت‌کوین بود باعث شد ارزش این ارز رمزنگاری شده سقوط قابل توجهی داشته باشد.

عملکرد بیت‌کوین از همیشه بهتر شد. در اوایل سال ۲۰۱۷، قیمت بیت‌کوین صعودهای تاریخی زیادی داشته و ارزش آن از طلا هم فراتر رفت. با گذشت یک دهه از انتشار بی‌سروصدای بیت‌کوین، ارزهای مشابه‌ی جدیدی به وجود آمدند. توسعه‌دهندگان با استفاده از زنجیره‌ی بلوکی تلاش می‌کنند تا منبع ارز دیجیتال را بهبود ببخشند. زنجیره‌ی بلوکی یک پایگاه داده یا دفتر حساب عمومی است که تبادلات مالی شامل کلیدهای رمزنگاری شده در آن ثبت می‌شود.

ارزهای دیگری مثل ریپل (Ripple) و اتریوم (Ethereum) ثابت کرده‌اند که رقیبانی استثنایی هستند. اتحاد تجاری اتریوم که از ۵۰۰ شرکت تجاری، استارت‌آپ، مرکز آموزشی و فروشگاه‌های مرتبط با فناوری تشکیل شده قصد دارد همگام با سرعت بخشیدن به کسب و کارها، استانداردهای عملی جدیدی برای استفاده از این ارز/پلتفرم ترکیبی تعریف کند.

شاید همچنان برای وارد شدن به بازارهای ارزهای رمزنگاری شده مردد باشید. اما هنوز کیس‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

برای سرمایه‌گذاری کردن در بازار ارزهای رمزنگاری شده این سه مورد را به یاد داشته باشید:

۱. بیت‌کوین رشدی بی‌سابقه را تجربه کرد

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال و صاحب سهم عظیمی از این بازار در حال رشد است. حجم معاملاتی این ارز نسبت به رقبا خیلی بیشتر می‌باشد و ارزش آن هم چندین برابر رتبه‌ی دوم ارزهای رمزنگاری شده یعنی اتریوم است. بیت‌کوین به خاطر اقبال بیشتر و تحت پوشش قرار گرفتن توسط رسانه‌ها از یک آزمایش امنیتی جالب به یک دارایی کاملاً محتمل جهانی تبدیل شده است.

به علاوه، رشد نمایی بیت‌کوین به طور کلی حاکی از خبرهای خوبی برای فناوری زنجیره‌ی بلوکی است. با عبور از چند مورد سرقت بزرگ از بیت‌کوین و اتریوم، به نظر می رسد اعتماد به این ارزها دوباره در حال افزایش است.

برخی معتقدند که ارز رمزنگاری شده حبابی است که به زودی می‌ترکد، ولی منازعه‌ی سیاسی و اقتصادی‌ای که بر سر آن وجود دارد به بالاتر رفتن قیمت ارزهای رمزنگاری شده کمک می‌کند.

۲. اتریوم آماده‌ی پرتاب

اگر بیت‌کوین طلا باشد، اتریوم نقره است. این ارز با دوام‌ترین جایگزین برای بیت‌کوین است. حقیقت این است که این ارز توسط یکی از توسعه دهندگان خود بیت‌کوین به وجود آمده است.

اتریوم پلتفرمی برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و همچنین یک ارز می‌باشد. ارز اتر (Ether) سوخت این پلتفرم را تامین می‌کند. سهم این ارز از قراردادهای هوشمند، که امکان توافق‌های ناشناس برای زنجیره‌ی بلوکی را فراهم می‌کند، باعث به وجود آمدن سازمان‌ مستقل غیرمتمرکز شده است.

این ارز برای توسعه‌دهندگان خیلی منعطف است و بازیگران بزرگ صنعت تکنولوژی مثل اینتل و مایکروسافت را به خود جذب کرده است.

۳. احتمال ارائه‌ی قوانین شفاف

ناشناس بودن و نبود نظارت پیوسته در کنار غیرمتمرکز بودن این ارزها فرصت سوء استفاده از آن‌ها را به وجود آورده است. ارزهای رمزنگاری شده جایگزین (آلت‌کوین‌ها)، آن‌هایی که بر تبادلات خصوصی و جابجایی‌های ناشناس اصرار دارند، مثل Zcash و Monero، به شدت توسط گروه‌های مجرمانه مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه ارزش آلت‌کوین‌هایی مثل مونرو به خاطر پذیرش از طرف کاربران شبکه‌های تاریک رشد داشته، ولی این استفاده‌ی غیرقانونی بر نرخ اقبال عمومی ارز مذکور اثر منفی گذاشته است.

خوشبختانه مقررات، در حال سخت‌تر شدن هستند. اتریوم به خاطر وجود رخنه در یکی از قراردادهای هوشمند خود شاهد به سرقت رفتن ۵۳ میلیون دلار از دارایی‌های خود بود. از لحاظ تئوری، زنجیره‌ی بلوکی اتریوم تغییر ناپذیر است. البته عموم کاربران برای برگرداندن سرمایه‌های به سرقت رفته‌ی خود به تغییر سیاست «تغییر ناپذیری» رای داده‌اند.

بعدها در سال ۲۰۱۳، یکی از نمایندگان بنیاد بیت‌کوین به سازمان تنظیم مقررات ایالات متحده گفت آن‌ها آماده‌ی قانون‌گذاری شفاف هستند. بر اساس گزارش MarketWatch، ارزهای دیجیتال موافق حرکت به سمت قانون‌گذاری‌های بیشتر می‌باشند.

با توجهات اخیر کشورهای ژاپن و روسیه نسبت به قانونی کردن بیت‌کوین، این قوانین و مقررات می‌تواند به آینده‌ی ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یک دارایی مالی قانونی کمک کند.

ایجاد تنوع

فناوری زنجیره‌ی بلوکی توانایی تغییر همه چیز را دارد. ارزهایی که بر روی مدل دفتر کل توزیع می‌شوند می‌توانند برای همیشه روش ارتباط ما را با همه‌ی انواع دارایی‌های مالی تغییر دهند. اگرچه احتمال این که ارزهای بدون پشتوانه (fiat currency) با پول‌های دیجیتال جایگزین شده یا زیرمجموعه‌ی آن شوند کم است، اما احتمالاً باید شاهد ادغام هر چه بیشتر این ارزها با سیستم‌های ارزی فعلی خود باشیم.

در کمترین حد ممکن، ارزهای رمزنگاری شده در یک بازه‌ی زمانی کوتاه در حال تجربه کردن یک رشد چشمگیر هستند. آنچه آینده برای ارزهای دیجیتال در نظر دارند نامشخص است. برخی از دلالان پول‌های نقد خود را روی جایگزین‌های صعودی‌تری مثل Litecoin و Dash سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما اکثر مردم هنوز برای جابجا کردن دارایی‌های خود برای ارزهایی که پشتوانه‌ی قدرتمندی ندارند مرددند.

هنوز دلایل زیادی برای تنوع در سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز وجود دارد. قیمت ارزهای دیجیتال با گذشت زمان به آهستگی رشد یافته و از اقبال بهتری برخوردار شدند.

برای اطمینان باید گفت که رشد بیت‌کوین هنوز هم به اندازه‌ی کافی قابل پیش‌بینی نیست. متخصصان قیمت‌گذاری همچنان نسبت به تعیین ارزش دقیق این ارز مشکل دارند و نظریات مختلفی درباره‌ی آن وجود دارد. اما سرمایه‌گذاران بازار در هر حال هنوز به رشد خود ادامه می‌دهند.

اگر می‌توانید در مقابل فراز و نشیب‌های این بازار مقاومت کنید، احتمالاً سود خوبی از این سرمایه‌گذاری محتاطانه به دست خواهید آورد. اگر شک دارید، با یک تحلیل‌گر مالی مشورت کنید.

مثل همیشه، آمادگی هر مقدار ضرر را داشته باشد. به خصوص در بازارهای متغیری مثل بازار ارزهای رمزنگاری شده، اگر بتوانید ذهن خود را برای یک سرمایه‌گذاری معقولانه آماده کنید، بهترین نتیجه را به دست می‌آورید.

 

 

source:coinmag