احساسات چگونه روی قیمت بیت کوین تاثیر میگذارد؛ تعریف مفاهیم FUD و FOMO

احساسات چگونه روی قیمت بیت کوین تاثیر میگذارد؛ تعریف مفاهیم FUD و FOMO

بیت کوین در روزهای کوتاهی افزایش قیمت قابل ملاحظه ای را تجربه کرد به طوری که در حدود ۳ روز، حدود ۲۰۰۰ دلار افزایش قیمت پیدا کرد که در زمان نگارش این مقاله قیمت فعلی بیت کوین حدود ۸۰۰۰ دلار است. طی این افزایش قیمت، بسیاری از کاربران ترغیب شدند که ارزهای دیجیتال و به ویژه، بیت کوین بخرند و یا برخی دیگر، افزایش قیمت بیشتری را برای بیت کوین متصور نیستند و قیمت کنونی را فرصت مناسبی برای خروج از بازار می دانند بنابراین تصمیم به فروش آن می گیرند.

FUD و FOMO

اما نکته ی بسیار مهم در بازار ارزهای دیجیتال اصطلاحات FUD و FOMO است که تاثیر بسزایی روی قیمت بیت کوین دارند. اصطلاح FUD مخفف کلمه انگلیسی Fear, uncertanty و doubt است و به معنی ترس، عدم قطعیت و شکی است که به دلایل مختلف درون تریدرها و سرمایه گذارها ایجاد می شود. دلایل این امر متعدد است اما مهمترین دلایل آن، یکی ترس و احساس منفی است که رسانه ها و مطبوعات در رابطه با کاهش قیمت بیت کوین درون سرمایه گذاران ایجاد می کنند و دیگری حرکت احساسی مردم است که ممکن است ناشی از رفتار نهنگ های بازارها باشد. به عنوان مثال اگر در یک بازار صعودی، نهنگی سفارش فروش با میزان بالا و قیمت پایین گذاشته باشد، این ترس درون سرمایه گذاران و تریدرها شکل می گیرد که: پس حتما قرار است قیمت بیت کوین کاهش یابد که چنین سفارشی ایجاد شده است.

در مقابل FUD، اصطلاح FOMO‌ وجود دارد که مخفف کلمه انگلیسی Fear of missing out است به معنی ترس از دست دادن فرصت. این حالت، زمانی اتفاق می افتد که بازار با افزایش قیمت زیادی رو به رو شده و کاربران می خواهند از این فرصت استفاده کنند و وارد بازار شوند. اما دلیل مهم دیگری که برای این اتفاق وجود دارد باز هم حرکت نهنگ ها است که در بازارهای نزولی یا راکد، سفارش تعداد زیادی بیت کوین در قیمت های بالا ایجاد می کنند که سرمایه گذاران و تریدرها با دیدن این سفارش گمان می کنند که به زودی قیمت بیت کوین افزایش می یابد بنابراین سفارش خرید می گذراند.

که در هر دو حالت FUD و FOMO سرمایه گذاران و تریدرها اکثرا با ضرر مواجه می شوند!

نتیجه گیری

سعی کنید در هر وضعیتی منطق را چاشنی کار خود کنید و اسیر احساسات و هیجانات خود و بازار نشوید. برای معاملات خود حد سود و ضرر تعیین کنید و اسیر FUD و FOMO نشوید. همواره در دنیای ارز دیجیتال، اخبار و جریانات قیمتی را دنبال کنید و سعی کنید تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال را همزمان با هم دنبال کنید و در کنار آن فاکتور مهم تحلیل احساسات را مد نظر داشته باشید.

 

 

source:mihanblockchain