پنج مزیت یک بازار نزولی

 پنج مزیت یک بازار نزولی

مدت‌هاست که شاهد افت قیمت بیت کوین هستیم و معلوم نیست که این وضعیت تا کی ادامه دارد. هر کسی سعی دارد به نحوی پیش بینی کند که این شرایط تا چه مدتی ادامه دارد، قیمت‌ها تا چه میزان کاهش خواهد داشت و بهبود بازار با چه سرعتی صورت می‌گیرد. این که شما در حال مطالعه این مطلب هستید احتمالاً نشان دهنده علاقه مندی شما به این حوزه است. اما افت قیمت ارزهای رمزپایه حتی در میان پرشورترین طرفداران ارزهای رمزپایه هم احساس یاس و دلسردی ایجاد کرده است. از طرفی باید توجه داشت که این موضوع فقط جنبه منفی ندارد؛ در حقیقت بازارهای نزولی می‌توانند مزایای قابل توجهی ایجاد کنند که در این مطلب به بررسی بعضی از آنها پرداخته شده است.

تشخیص افراد قابل اطمینان

معمولاً جامعه ارز رمزپایه در توییتر رفتاری دو قطبی دارد، یعنی وقتی شرایط خوب است شاهد فوران توییت‌های مثبت و خوب هستیم و وقتی شرایط بد است همه توییت‌ها منفی هستند. اما در حال حاضر مدت‌هاست شرایط آنقدر بد بوده که سرمایه گذاران علاقمند به این حوزه انتشار نکات آموزشی را متوقف کرده و دائما در حال بدگویی هستند. هم زمان، «کارشناسانِ» قبلی هم بی سروصدا در حال پاک کردن تمام توییت‌های گذشته خودشان هستند که ادعا می‌کردند قیمت بیت کوین به زودی فوق العاده زیاد می‌شود و به موقعیت‌های باور نکردنی دست پیدا می‌کند. اما جنبه مثبت بازار نزولی این است که می‌توانید متوجه شوید چه کسانی قابل اعتمادتر هستند. قرار نیست شما به دنبال افرادی باشید که حتی یک پیش بینی اشتباه هم نداشته باشند، بلکه افراد قابل اعتماد کسانی هستند که اشتباهات خودشان را قبول کنند و وقتی شرایط بازار تغییر کرد، صحبت‌های متناقض و کاملا متضادی نسبت به قبل نداشته باشند.

از بین رفتن سریع‌تر سکه‌های مشکل دار

بازارهای نزولی برای جدا کردن گندم از کاه بسیار مفید هستند. این شرایط علاوه بر کمک به تشخیص متخصصان و کارشناسان قابل اعتماد، به تشخیص سکه‌های قابل اعتماد هم کمک می‌کند. شاید شما هم از مشاهده سقوط یک سکه خاص که به هر دلیلی نسبت به آن حس تنفر داشتید یا ورشکسته شدن ICO ای که موفق به سرمایه گذاری در آن نشده بودید احساس خوشحالی کنید، اما واقعیت این است که نزولی بودن بازار باعث می‌شود سکه‌هایی که مشکلات خاصی دارند و به نوعی به دنبال کلاهبرداری هستند زودتر از بین بروند. تمام طرح‌های هرمی، کلاهبرداری‌هایی که با ادعای پرداخت وام صورت می‌گرفتند و سایر طرح‌هایی که به دنبال کسب سود با روش‌های غیرقانونی بودند زودتر سقوط می‌کنند و بهبود شرایط برای آنها زمان بر خواهد بود. علیرغم کلاهبردار شناخته شدن Bitconnect، بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که پروژه‌های جدیدی سعی دارند جای آن را بگیرند. کلاهبرداری همیشه وجود داشته اما به لطف بازار نزولی این امکان وجود دارد که حداقل بتوان بین آنها بدترین‌ها را تشخیص داد.

ایجاد فرصت برای یادگیری

طی دوره اوج بیت کوین مثلاً در اواخر سال ۲۰۱۷ هیچ فرصت و انگیزه‌ای برای مطالعه روند بازار وجود نداشت. می‌توانستید صفحه اول سایت Coinmarketcap را پرینت کنید یک نقطه از روند بیت کوین (که همواره صعودی بود) را هدف بگیرید و این ضمانت وجود داشت که حتما سود می‌کنید. اما در یک بازار راکد که هیچ عجله و شتابی برای بررسی قیمت‌ها در هر دو دقیقه یک بار وجود ندارد و فرصت‌های سودآوری کم و محدود هستند می‌توانید به آموزش و کسب اطلاعات بیشتر بپردازید. این اطلاعات می‌توانند شامل بهبود مهارت‌های تحلیل تکنیکال، شناسایی علائم تغییر حتمی بازار و تحقیق درباره سکه‌هایی باشد که به زودی اوج می‌گیرند. تلاشی که صرف انجام این کار می‌کنید قطعا در آینده و در هنگام تغییر روند بازار نتایج خیلی خوبی برای شما خواهد داشت.

ایجاد فرصت برای اندوختن سرمایه

صحبت کردن درباره جمع آوری ارزهای رمزپایه کار آسانی است اما نه وقتی که ارزش سرمایه شما بیشتر از ۸۰ درصد افت کند و چیز دیگری برای سرمایه گذاری نداشته باشید. اما اگر همچنان به این بازار امیدوار هستید و باور دارید که ارزهای رمزپایه مثل بیت کوین یک روز دوباره به اوج برمی گردند همین حالا زمان اقدام است. حتی پس از این که وضعیت بازار قرمز شد بازهم تلاش برای ساخت و توسعه ارزهای رمزپایه متوقف نشد و در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای صعود بازار آماده است. بنابراین می‌توانید همین حالا که قیمت ارزهای رمزپایه افت کرده در این بازار سرمایه گذاری کنید تا وقتی که مجددا این ارزها – به خصوص بیت کوین – اوج گرفتند بتوانید به آرامش و استراحت برسید.

ایجاد فرصت برای دنبال کردن علایق

دنیای ارزهای رمزپایه دنیایی شگفت انگیز و حیرت آور است اما افراد زیادی همه چیز خودشان را وقف این دنیا کرده اند. بعضی از علاقمندان پروپا قرص سرمایه گذاری در این حوزه، دائما چشم به صفحه کامپیوتر دوخته اند و هیچ کار دیگری جز این کار ندارند؛ حتی وقت رسیدگی به خودشان را ندارند. اما قطعاً این روش زندگی سالم نیست. بازار نزولی این فرصت را برای این افراد ایجاد کرده که چشم از صفحه کامپیوتر بردارند و وقتشان را صرف انجام کارهایی مثل ورزش، مطالعه کتاب، شرکت در کلاس‌های مفید، پیاده روی و دنبال کردن سایر علاقمندی‌هایشان کنند.

به قول Ferris Bueller، «قطار زندگی به سرعت در حال گذر است. اگر متوقف نشوید و هر از گاهی نگاهی به اطراف نداشته باشید، زیبایی‌های اصلی آن را از دست می‌دهید». ارزهای رمزپایه جایی نخواهند رفت و هر زمان که خواستید می‌توانید به آنها سربزنید. قطعا شما کنترلی برای به دست گرفتن وضعیت بازار ندارید اما کنترل شما، دست خودتان است. سعی کنید زمان را صرف کارهای ارزشمند کرده و بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید – هم در دنیای مجازی و حوزه ارزهای رمزپایه و هم در زندگی واقعی. سرمایه گذاری، آموزش و تصمیمات شخصی که حالا – در بدترین وضعیت بازار – انجام می‌دهید، می‌توانند بهترین تصمیمات زندگی شما باشند.

 

 

source:coinmag