۵ دلیل که نشان می‌دهد نمی‌توان بیت‌کوین را ممنوع و مسدود کرد

۵ دلیل که نشان می‌دهد نمی‌توان بیت‌کوین را ممنوع و مسدود کرد

گرچه اغلب کشور‌های سراسر جهان به دنبال قانون‌گذاری هرچه سریع‌تر بیت‌کوین هستند، اما برخی کشور‌های مانند بولیوی، مصر و عربستان سعودی سعی کرده‌اند تا آن را کاملا ممنوع و غیرقانونی اعلام کنند. با تمام این تفاسیر مشکل اینجاست که مهم نیست قانون‌گذاران در رابطه با بیت‌کوین چه نظری دارند، زیرا در هر صورت مردم بازهم از این رمزارز استفاده می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت که بیت‌کوین غیرقابل انکار و مسدودسازی است.

۱) نمی‌توان برای مخالف با بیت‌ها و بایت‌ها قانون نوشت

در جامعه‌ی بیت‌کوین(با نماد BTC) جمله‌ای وجود دارد که کاربران گاها با آن روبرو می‌شوند:

شما می‌توانید کشور خود را از بیت‌کوین خارج کنید، اما نمی‌توانید بیت‌کوین را از کشور خود خارج کنید.

چرا؟ زیرا در واقعیت شما نمی‌تواند علیه یک پروتکل به شدت برتر از نظام حقوقی ذهن انسان، قانون وضع کنید. دولت‌ها شاید بیت‌کوین را «ممنوع اعلام کنند»، اما مردم همان دولت‌ها همچنان به استفاده از بیت‌کوین ادامه خواهند داد.

آکین فرناندز(Akin Fernandez) بنیانگذار پلت‌فرم Azte.co خاطرنشان کرده است که «قانون‌گذاران برای اعمال قانون نسبت به یک پروتکل نرم‌افزار که نیازی به مقررات ندارد، بیش از حد سریع عمل کرده‌اند. به طور کلی بیت‌کوین تفاوت چندانی با نرم‌افزار پیام‌رسان Whatsapp ندارد، زیرا هردو پلت‌فرم‌های نرم‌افزاری هستند که انتقال داده را بر عهده دارند».

نرم‌افزار WhatsApp در حال حاضر بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد و هیچ قانونی پیرامون آن نوشته نشده است. جدای از این، بیت‌کوین وعده داده که می‌تواند برخلاف ارزهای فیات به شکلی انتقال یابد که غیرقابل شکستن و دستکاری باشد. این نرم‌افزار در حال حاضر طبق قوانین اعمالی عمل کرده و از قرارداد‌ها پیروی می‌کند.

علاوه بر این، آقای فرناندز استدلال می‌کند که تلاش در جهت قانون‌گذاری بیت‌کوین در کشور ایالات متحده، در واقع عملی ضد اصلاحیه‌ی اول قانون اساسی این کشور است. به گفته‌ی او قانون‌گذاران آمریکا باید قبل از اعمال هر قانون و مقرراتی بر روی بیت‌کوین، ابتدا باید قانون اساسی کشور را بازنویسی کنند.

واقعیت غم‌انگیز این است که کشور‌های سراسر جهان به دنبال قانون‌گذاری چیزی هستند که هیچ درک و فهم درستی در رابطه با آن ندارد. شما نمی‌توانید برای بیت‌ها و بایت‌های کامپیوتری قوانین منصفانه و عملی تدوین کنید.

۲) شما نمی‌توانید یک نرم‌افزار منبع باز غیرمتمرکز را ممنوع اعلام کنید

می‌توان اینترنت را سانسور کرد، ورود به برخی وب‌سایت‌های خاص را ممنوع کرد و یا حتی دولت‌ها از دسترسی عموم به اینترنت جلوگیری به عمل آورند. همه‌ی این کار‌ها عملی می‌باشد، زیرا اینترنت همچنان به سرور‌های متمرکزی  که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت(ISP) و دولت می‌توانند کنترل کنند، وابسته است.

اما بیت‌کوین غیرقابل مسدود شدن می‌باشد زیرا بر پایه‌ی گره‌های غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. در واقع بیت‌کوین یک نرم‌افزار غیرمتمرکز است که آنقدر در سطح جهان رشد کرده که دیگر مسدودسازی آن غیر ممکن است. حتی اگر تمام کشور‌های جهان دور هم جمع شده و تصمیم به مسدودسازی بیت‌کوین بگیرند(که باعث لغو اولین اصلاحیه‌ی ایالات متحده و نهایتا سرخوردگی تمام جهان خواهد شد) در پایان به این نتیجه می‌رسند که بیت‌کوین غیرقابل مسدود شدن است.

در یک حالت بسیار بعید و بی‌نهایت دور از انتظار، حتی اگر تمام توسعه‌دهندگان هسته‌ی بیت‌کوین فردا کشته شوند و درگاه دسترسی به آن توسط صندوق بین‌المللی پول(IMF)نیز به سرقت برود، باز هم این نرم‌افزار به صورت گسترده پراکنده شده است. این بدان معناست که کاربران خیلی ساده لازم است تا نسخه‌ی جدید و به سرقت رفته را دانلود نکنند. در این حالت کاربران می‌توانند به استفاده از نرم‌افزاری ادامه دهند که در حال حاضر کار می‌کند و همه می‌توانند کد‌های آن را بررسی کنند.

البته این موضوع که بیت‌کوین به شدت به اینترنت وابسته است، هنوز هم یک مشاجره‌ی بزرگ در جامعه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. با این حال، به دلیل مواردی همچون شبکه‌های گسترده، گره‌های غیرمتمرکز و نرم‌افزار غیرمتمرکز منبع باز، این وابستگی در مجموع دیده نمی‌شود.

مکانیسم‌های زیادی در حال حاضر در دسترس هستند. به عنوان مثال همانطور که ساتوشی پیشنهاد داده است، شما می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار Tor اقدام به راه‌اندازی یک گره‌ی بیت‌کوین کنید. در واقع، به طرز عجیب و غریبی حتی در کشور چین که برای راه‌اندازی چنین چیزی به مجوز دولت نیاز دارید، تعداد چشم‌گیری گره‌ی فعال وجود دارد.

۳) بیت‌کوین را می‌توان توسط ماهواره منتشر کرد

در دسامبر سال گذشته، کمپانی نرم‌افزاری Blockstream پنجمین ماهواره‌ی استریم بلاک‌چین بیت‌کوین از فضا را راه‌اندازی کرد. این کار باعث خواهد شد تا شبکه‌ی بیت‌کوین قوی‌تر شده و وابستگی کمتری به اینترنت داشته باشد.

آقای آدام بک(Adam Back) مدیرعامل کمپانی مذکور در مصاحبه‌ی خود اظهار داشت:

ما شاهد افزایش استحکام شبکه‌‌ی بیت‌کوین هستیم، کاهش هزینه‌ها و کارمزد مشارکت در این شبکه، به آن کمک خواهد کرد تا به خدمات ما به چشم یک پشتیبان نگاه کند، و همچنین به بازارهای نوظهور کمک می‌کند تا برای دسترسی به شبکه‌ی بیت‌کوین با کم‌ترین هزینه‌ی ممکن، از این سرویس به عنوان اولین راه‌حل استفاده کنند.

در حال حاضر ماهواره‌های Blockstream به غیر از قطب جنوب و گرینلند، سراسر جهان را پوشش می‌دهند. این امر به مردمی که تحت سلطه‌ی رژیم‌های سرکوبگر زندگی می‌کنند یک فرصت دیگر می‌دهد تا حتی در صورت مسدود شدن اینترنت و یا ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین، همچنان توانایی استفاده از آن را داشته باشند.

۴) شما می‌توانید از طریق ارسال پیامک بیت‌کوین جابجا کنید

حتی از ماهواره‌ها و شبکه‌ی گسترده‌ نیز به اندازه‌ی کافی عملی واقع نشدند، شما می‌توانید با استفاده از سرویس پیامک برای یکدیگر رمزارز بیت‌کوین ارسال کنید، روشی که نه به اینترنت وابسته است و نه به حضور تلفن‌های هوشمند امروزی.

روش پرداخت‌های بیت‌کوین از طریق پیامک بیشتر در کشور‌هایی مانند ونزوئلا که در آن جمعیت زیادی از مردم از تلفن‌های همراه قدیمی استفاده می‌کنند و به تلفن‌های هوشمند امروزی تقریبا دسترسی ندارند، در حال گسترش است.

۵) شما نمی‌توانید خطوط انتقال نیرو را از کار بیاندازید

در صورتی که حتی قوانین سختگیرانه و یا قطع کامل اینترنت مانع استفاده مردم از چیزی که درک درستی از آن ندارید، نشده است باز هم می‌توانید با خاموش کردن کل شبکه‌ی برق به این مقصود برسید.
البته با انجام اینکار احتمالا باعث خواهید شد که کشورتان به قرون وسطا برگردد، شهروندان خود را ناراضی کنید، تجارت و کسب و کار را بر علیه خودتان منحرف کنید و به طور کلی باعث ایجاد یک اختلال روانی در سراسر جامعه شوید.

علاوه بر این مهندسی برق یک حوزه‌ی عمومی است و تحت کنترل دولت قرار ندارد. بنابراین در نهایت می‌توان گفت که هیچ بیت‌کوین به شکل روز افزونی در حال گسترش است و هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی این گسترش و فراگیری را بگیرد.

 

 

source:coinit