مهمترین عوامل افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰

مهمترین عوامل افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰

همچنان که سرمایه گذاران سنتی و سرمایه گذاران بازار کریپتو هر دو توجه ویژه‌ای نسبت به این دارایی دیجیتال پیدا کرده‌اند، یک سوال مشترک ایجاد می‌شود، اینکه چه چیزی باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است.

معمولاً بیت کوین همیشه به عنوان نسخه دیجیتال طلا در نظر گرفته می‌شود چون طلا خارج از کنترل دولت‌هاست، به عنوان یک کالا تلقی می‌شود و پوششی برای ریسک سرمایه گذاری و یک منبع ذخیره ارزش برای مواقع بروز عدم قطعیت ژئوپلیتیکی محسوب می‌شود.

در ادامه برخی عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت بیت کوین را مرور می‌کنیم:

کمیابی

در حال حاضر بیشتر از ۲۰ میلیون نفر بیت کوین دارند در حالیکه ارزش کل بازار این دارایی تنها ۲۲۶ میلیارد دلار است. با توجه به اینکه سقف تولید بیت کوین ۲۱ میلیون عدد است، از نظر تئوری تنها ۰.۲۷ درصد از جمعیت جهان می‌توانند ۱ بیت کوین داشته باشند. تخمین زده می‌شود که فقط ۸۰۰ هزار کیف پول بیشتر از یک بیت کوین دارند.

کاهش قدرت دلار آمریکا

از سال ۱۹۴۵ دلار آمریکا به عنوان ارز رزرو جهانی محسوب می‌شد و حالا این جایگاه زیر سوال رفته است. عوامل مختلف از افزایش رقبا مثل یورو و یوآن گرفته تا کاهش اتکا به دلار از سوی چین و روسیه و افزایش پذیرش بیت کوین در بازارهای نوظهور، همگی بر کاهش قدرت دلار آمریکا تاثیرگذار بوده‌اند. طی ۳۰ روز اخیر کاهش ارزش دلار در مقایسه با یورو، پوند انگلیس، طلا و بیت کوین ادامه داشته بخصوص با توجه به اینکه فدرال رزرو همچنان به تزریق سرمایه برای پیشبرد اقتصاد آمریکا ادامه می‌دهد.

ویژگی‌های برتر

بیت کوین نسبت به سایر ارزها و دارایی‌ها ویژگی‌های برتری دارد از جمله قابلیت حمل، تقسیم پذیری (می توان به راحتی آن را به بخش‌هایی به نام ساتوشی تقسیم کرد) و پذیرش (در سراسر جهان شرکت‌ها و فروشندگان مختلف شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت کرده‌اند). بیت کوین تنها دارایی است که در برابر تورم پوشش ایجاد کرده و چنین قابلیت‌هایی را دارد در حالیکه طلا و سایر فلزات ارزشمند چنین امکاناتی را ندارند.

امنیت و حاکمیت مستقل

همچنان که بحران‌های ژئوپلیتیکی در کشورهای مختلف اوج می‌گیرند، ارزش حفظ سرمایه روزبروز مشخص‌تر می‌شود. به بیان ساده، بانک‌های دولتی نسبت به یک کیف پول کریپتو در برابر فساد و انحراف مقاومت کمتری دارند.

احتکار

نمی‌توان انکار کرد که بخش عمده‌ای از افزایش قیمت بیت کوین هنوز هم ناشی از احتکار آن و نهنگ‌های بیت کوین (یعنی اشخاصی که مقدار زیادی بیت کوین دارند) است. به خاطر ارزش ۲۲۶ میلیارد دلاری بازار بیت کوین که به اندازه کافی زیاد نیست، هنوز هم دستکاری قیمت‌ها یکی از دغدغه‌های مهم در مورد بیت کوین محسوب می‌شود.

 

 


source:coinmag