ارزش بازار بیت کوین تا سال 2028 به 8 تریلیون دلار خواهد رسید

ارزش بازار بیت کوین تا سال 2028 به 8 تریلیون دلار خواهد رسید

بابی لی، یک متخصص شناخته‌شده‌ در حوزه‌ی کریپتو، گفته ‌است که ارزش بازار بیت کوین از ارزش بازار طلا پیشی خواهد گرفت و قیمت آن به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. وی که بنیانگذار صرافی چینی BTCC است و در حال حاضر استارتاپ کیف پول بیت کوین را راه‌اندازی کرده است، آخرین اظهارنظرهایش را در بحث ارزش آتی بیت کوین در برابر طلا منتشر نمود.

ارزش بازار بیت کوین به ۸ تریلیون دلار می‌رسد

ارزش بازار طلا ۸ تریلیون دلار است، در حالی که ارزش بازار بیت کوین تنها ۱۴۰ میلیارد دلار است. هم‌اکنون این عدد حدود ۵۰ برابر کم‌تر است ولی لی فکر می‌کند که این برابری ارزش بازار می‌تواند تا سال ۲۰۲۸ اتفاق بیفتد. به گفته او: «من پیش‌بینی می‌کنم که در عرض ۹ سال آینده فلیپنینگ (پیشی‌گرفتن ارزش بازار بیت کوین از طلا) رخ خواهد داد و قیمت بیت کوین از ۵۰۰۰۰۰ دلار گذر خواهد کرد.»

لی نیز مانند بسیاری، استدلال خود مبنی بر موفقیت بیت کوین را در کاهش عرضه‌ی آن به واسطه هالوینگ پاداش بلوک‌ عنوان می‌کند. وی خاطر نشان ساخت که در دهه‌ی آینده، تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده از هر بلوک برای ماینرها، سه بار نصف خواهد شد. لی افزود:

   تا ۱۰ سال آینده، روزانه تنها ۲۵۵ بیت کوین استخراج خواهد شد که نرخ رشد سالانه‌ی آن کم‌تر از ۰.۵ درصد می‌باشد. بیت کوین کمیاب‌تر از طلا خواهد شد.

چاپ پول می‌تواند قیمت بیت کوین را به ۱ میلیون دلار برساند

نظرهای او با پیش‌بینی‌های یک مدل پایدار (Stock-to-Flow) که نمودار قیمت بیت کوین را براساس تعداد بیت کوین‌های موجود و تعداد استخراج شده در آینده ترسیم می‌کند، منطبق است. محصول تحلیلگر رسانه‌ اجتماعی، PlanB، که از میزان عرضه‌ی بیت کوین در مقابل تعداد موجود، برای پیش‌بینی ارزش آتی آن استفاده می‌کند.

طبق گزارشات، محاسبات نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین تا هالوینگ بعدی در ماه می ۲۰۲۰، در حدود ۸۳۰۰ دلار خواهد بود. با این حال پس از آن، وضعیت به سرعت تغییر می‌کند و تا حدود دو سال بعد قیمت بیت کوین به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید.

لی همچنین به PlanB در پیش‌بینی قیمت‌های بالاتر برای بیت کوین در نیمه‌ی دوم دهه‌ی بعد یا پس از آن پیوست. در حالی که قبلا تصور می‌شد در صورت ادامه‌ی چاپ پول در جهان، قیمت ۱ میلیون ‌دلاری امکان‌پذیر است، PlanB بیان کرد که چاپ پول می‌تواند در نهایت مدلStock-to-Flow  را متوقف کند.

او در اواخر ماه گذشته در توییتر نوشت: 

«من خوشحال می شوم اگر این مدل پس از ۱ یا ۲ یا شاید ۳ هالوینگ دیگر کار کند. به خصوص از آنجایی که بیت کوین با دلار قیمت‌گذاری می شود. چه کسی می‌داند اگر فدرال رزرو آمریکا به سیاست‌های تسهیلی (چاپ پول) بیشتر ادامه دهد، چه چیزی اتفاق می‌افتد.»

نبرد طرفداران بیت کوین با حامیان طلا

ایده‌ی جایگزینی بیت کوین با طلا به عنوان یک سرمایه‌ با ارزش هنوز منتقدان عمده خود را دارد. از جمله‌ی آنها پیتر شیف است که یک طرفدار دوآتیشه‌ی طلا می‌باشد که به خاطر ناچیزشمردن بیت کوین و بی‌احترامی به طرفداران آن در رسانه‌های اجتماعی، بدنام شده‌ است.

شیف به تازگی گفته بود که چین پشتوانه‌ی ارز دیجیتال دولتی خود را طلا قرار داده‌است و این نشانه‌ی نزول و کاهش ارزش بیت کوین است. پیش از آن، او پیش‌بینی کرده بود که بیت کوین هرگز به ۵۰۰۰۰ دلار نمی‌رسد، در حالی که طلا از ۵۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت.

در عین حال در مورد بیت کوین به همان اندازه طرفدار وجود دارد. از جمله‌ی آنها مکس کایسر، میزبان برنامه RT است که همچنان به بحث در مورد برتری ارزهای رمزنگاری شده در رسانه های اصلی ادامه می‌دهد. وی گفت که پایداری بیت کوین به طور خودکار باعث می‌شود آن را برای معاملات مناسب تر از طلا یا ارزهای فیات بدانیم.

 

 

source:coinmag